• O AUTORZE

Paweł R. Chrobak, z wykształcenia informatyk-elektronik, absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunku "inżynieria komputerowa". Obecnie konsultant w www.arleg.com (fundusze europejsie, sektor informatyki). Także student na dziennych studiach doktoranckich.
Prywatne zainteresowania to głównie fotografia i sporty ekstremalne. Mocno związany z żywiołem wodnym (ratownik, żeglarz).
Więcej informacji w Curriculum Vitae.

Kontakt z autorem pod tym adresem.
"DOSSIE"
Program publikowany także na www.chip.pl

KONIEC PRAC NAD PROGRAMEM !!
- szczegóły na dole strony -


ściągnij:

  • OPIS PROGRAMU

DOSSIE jest osobistą książką telefoniczną, zarządzającą naszymi kontaktami. Jej zadaniem jest przechowywanie informacji (adresów,telefonów,e-maili,innch) o osobach, znajomych, firmach i innych danych jakie musimy pamiętać. Z założenia jest ona alternatywą do, zbytnio rozbudowanej moim zdaniem, Outlookowej książki telefonicznej. Program posiada tylko parę niezbędnych pól wspólnych dla wszystkich kontaktów, takich jak imię,nazwisko,nick, grupę (przyjaciel,znajomy,osoba,firma,inne) adres, telefon,telefon komórkowy, e-mail,strona WWW. A dodatkowa zakładka 'Dossie' umożliwia dowolny opis danego kontaktu umieszczania innych dodatkowych informacji o nim.
Program umozliwia zakładanie wielu instancji bazy danych, czyli udostępnia dostęp dla wielu użytkowników, lub zakładanie wielu baz dla tego samego użytkownika.
Wszystkie dane są szyfrowane z wykorzystaniem algorytmu "zmiennopozycyjnego klucza zależnego". Algorytm ten stworzony zostan na potrzeby powyższej aplikacji. Dodatkowo dane są kompresowane algorytmem Huffmana.
Aplikacja ma także wbudowany podręczy notatnik (Notebook) umożliwiający przechowywanie dowolnych innych informacji.
DOSSIE jest aplikacją typu registry-friendly, nie dokonuje żadnych wpisów ani zmian w rejestrze systemowym, a także nie instaluje żadnych biblitek ani dodatkowych plików w katalogu systemowym systemu operacyjnego. Pracuje pracuje pod wszystkimi wersjami systemu Windows (z wyłączeniem wersji 3.x)
Program umożliwia wysyłanie e-maili ( o ile taki jest wpisany do danygo kontaktu) oraz wywoływanie stron WWW. Operacje te realizowane są z wykorzystaniem domyślnych programów do obsługi e-maili i www w danym systemie operacyjnym. Dodatkowo możliwe będzie także bezpośrednie dzwonienie do danego kontaktu ( dla posiadaczy modemów z obsługą voice. ( o ile znajdę chwilę żeby ten fragmant kodu dopisać i będzie takie zainteresowanie ze strony osób, które zdecydują się tego programu używać). Zastanawiam się także czy dopisać obsługę wywoływania połączeń przez telefon komórkowy (via IrDA, COM i USB) zrobię to jeśli będzie takie zainteresowanie, dlatego proszę o kontakt ze mną.W ogólności będę wdzięczny za wszelkie uwagi ze strony użytkowniów i zgłoszenia o ewentualnych błędach.
Jestem autorem niniejszego programu, odostępniam go zasadach licencji Freeware.Program jest w pełni "przenaszalany", tzn. można go uruchamiać z dyskietki, pendriva itp. (Choć w przypaku dyskietek, sugerowałbym robić ręcznie backup, to już nie te same dyskietki co kiedyś).

  • HISTORIA PROGRAMU


Idea powstania tego programu zrodziła się gdzieś pod koniec roku 1994, kiedy dorobiłem się swojego pierwszego komputera (poczciwego 8x386;), i wynikła właściwie z dwóch powodów. Po primo, nie mogłem się doszukać programu, którym mógłbym zarządzać swoimi danymi adresowymi(no a jak już znalazłem to stwierdzałem, że szukam czegoś troszeczkę innego ;)). Cóż były to jeszcze czasy gdy niepodzielnie rządził jeszcze DOS, a dostęp do internetu z domu był marzeniem zbyt wygórowanym dla przeciętnego zjadacza chleba.

Po secundo, obok tego poczciwego 386, stał telefon no i mnie straszcie korciło jakoś to spiąć ze sobą żeby można było do znajomych dzwonić "z komputera". I pochwalę się ,że z mniejszym lub większym trudem udało mi się tą ideę zrealizować. Jakoś tam mając te lat 16 udało mi się zrobić odpowiednią przystawkę do telefonu, podpiąć się pod LPT i wszystko to uruchomić. Z sentymentu pozwolę sobię zamieścić zdjęcia tego, magicznie złożonego komputera. O tye ciekawe, że obudowę do niego zrobiłem z "szafy" (zdjecie po lewej) a panel przedni wykończyłem także w drewnie (ten dolny panel na zdjęciu po prawej).

Rozmiar: 42667 bajtów Rozmiar: 31675 bajtów

Wracając jednak do historii samego programu. Dossie w wersjach 1.x powstawał jeszcze w oparciu o Borland Pascala, potem w miarę rozwoju moich zdolności programistycznych, przeniósł się na platformę Borland C, tak powstały wersje 2.x Wersje 3.x były obiektową implementacją właściwie tego samego programu, i służyły bardziej mojej nauce. Także, z sentymentu chyba bardziej,zamieszczone poniżej zdjęcie przedstawia DOSową wersję Dossie. (w wersji 3.1)

Rozmiar: 82866 bajtów

Wersje 4.x są już implementowane w 'środowisku Microsoft Visual C' i wykorzystują biblioteki MFC. Nie przeczę, że głównym motorem rozwoju programu w Windowsie były niektóre z zaliczeń na uczelni. Czyli jak to mówią "przyjemne z pożytecznym ;)"
Odrębnym tematem, który mnie wówczas bardzo pasjonował i któremu dałem wyraz w trakcie pisania kolejnych wersji, jest zagadnienie szyfrowania i bezpieczeństwa danych. Dlatego kolejne wcielenia programu mają coraz to bardziej skomplikowane metody szyfrowania danych zawartych w bazie. Chyba na tyle zmyślnych ,że ja sam nie bardzo bym nawet teraz wiedział jak by to złamać (tu chyba autorzy gg mogliby się zamyśleć przy kolejnej wersji swojego programu ;)).

 

  • OBSŁUGA PROGRAMU

 

Program zalicza się raczej do intuicyjnych, dlatego nie będę się zbytnio rozpisywał nad jego obsługą. Ograniczę się tylko do krótkiego omówienia kilku mniej oczywistych fragmentów.
Zakładanie nowej, lub usuwanie Instancji bazy możliwe jest w oknie powitalnym pod przyciskiem "Options".

Rozmiar: 30158 bajtów

Po zalogowaniu, możemy już dowolnie dodawać, usuwać oraz edytować dane. Przeglądanie danego kontaktu możliwe jest oczywiście poprzez dwukrotne kliknięcie myszką na nim.
Odnośnie funkcji "Find", funkcja ta jest niewrażliwa na małe/duże litery, oraz dodatkowo wyszukuje także podłańcuchy znaków, innymi słowy jeśli szukamy "Kowalski" wystarczy,że wpiszemy "owal". jeśli fukcja znajdzie tam inny kontakt od szukanego należy ponownie wcisnąć przycisk "Find". Kiedunek przeszukiwania jest następujący: od zaznaczonego kontaktu, do końca tabeli, następnie od początku tabeli do zaznaczonego kontaktu (zaznaczony = aktualnie podkreślony.)
Program nie wymaga odrębnego zaisywania danych, a przy jego opuszczaniu lub przełączniu bazy, dane apisywane są automatycznie.

Funkcji notatnika tłumaczył nie będę, po prostu pokaże:

Rozmiar: 77079 bajtów

jeszcze tylko dwie uwagi odnośnie wpisywania danych.

Pierwsza uwaga - Pole "ID" czyli kolejny numer, ustawiłem to tak aby ręcznie wpisywać kolejne numery pod którymi zapisywane będą dane kontakty. Historycznie, sytuacja taka powstała gdy kiedyś miałem wszystkie swoje kontakty wpisane ręcznie na kartce. Aby umożliwić zgodność wersji elektronicznej z papierową musiałem miać możliwość kontroli nad numeracją wersji elektronicznej. Aktualnie pozostawiłem to gdyż, rozwiązanie takie umożliwia (obok pola "Code") ręczne grupowanie danych kontaktów. Pole to musi być unikatowe,tzn. dwa różne kontakty nie mogą mieć tego samego numeru, Zakres numeracji wynosi od 1 do 9999. Czyli możliwe jest w zależności od naszych potrzeb wpisywanie części kontaktów pod pozycje np. od 100 do 300, innych od 300 do xx itp. Usprawnia nam to grupowanie kontaktów za pomocą funkcji "Sort".

Druga uwaga - zakładka "Code" zawiera pare predefiniowanych kategorii. np. Obiekt, osoba, Kolega/anka:

Rozmiar: 9865 bajtów

w przypaku wybrania tej ostatniej zapisane zostanie kolega lub koleżanka w zależności czy Imię kończy się na 'a' czy nie. Wyjątku "Kuba"" nie wziąłem niestety pod uwagę ;) jeśli ktoś będzie miał takie życzenie - zrobię to. Oczywiście możliwe jest wpisywanie własnych kodów identyfikujących kontakt.

Wersja 4.3 nie umożliwia drukowania, ani zmiany hasła dostępu, dopisze to w kolejnej wersji.
To i to w sumie tyle z istotniejszych rzeczy, życzę miłego dnia oraz przyjemnej pracy z programem.

  • PROJEKT DOSSIE ZAKOŃCZONY

   

  KONIEC PRAC NAD PROGRAMEM "DOSSIE"

  Chylę czoła przed innymi aplikacjami do zarządzania informacja osobistą, ich twórcy doprowadzili, je już prawie do perfekcji w przeciwieństwie do mojego małego Dossie. Nawet ja sam zacząłem korzystać z programów konkurencji. W związku z tym postanawiam zakończyć projekt "Dossie" Decyzję tą podejmuję w chwili przesiadki na program WinOrganizer, oczywiście jest moim zdaniem doskonały program do zarządzani kontaktami, kalendarzem i szeregiem innych rzeczy, które w moim programie pewnie nigdy by się nie pojawiły. Oczywiście na rynku jest szereg programów typu (PIM) ja osobiście tylko mogę polecić wymieniony WinOrganizer.

  Cechy szczególne tego programu, które wpłynęły na mój wybór:

 • Choć program się instaluje, możliwe jest zapisywanie ustawień w plikahc ini zamiast w rejestrze co czyni go przenaszalnym równie dobrze jak "Dossie"
 • Choć program ma dużo zakładek z numerami telefonów, emailami i stosem innych pól (ten nadmiar mnie zawsze w outlooku irytował, można ustawić, aby program chował pola puste, BINGO, w rezultacie wyświetla nam się tylko to co wpisaliśmy, jak dla mnie super elastyczna funkcjonalność !!
 • Bardzo dobrze można zarządzać danymi, łacząc je w grupy, określając ich typ, (kontakty, notes, zadania, wydarzenia itp)
 • Można z niego dzownić i wysyłać pocztę i niedługo pojawi się też pewnie Skype itp
 • Na necie można znaleźć upgrade do darmowej wersji
 • Program zapewnia ochronę danych hasłem, wklejanie zdjęć , tabel itp.

Aby umożliwić przesiadkę z programu Dossie , na WinOrganizer lub dowolny inny organizer, dodałem zakłądkę eksportu w Dossie. Aby z niej skorzystać, należy ściągnąć upgrade do wersji 4.4 (plik dossie.exe) i poprostu zastąpić stary plik nowym.

W menu Akcja pojawia nam się zakładka "Eksport do csv". Z jej pomocą możemy eksportować całą zawartość naszej bazy danych, w wyeksportowany plik importować w innym programi typu PIM, np. WinOrganizerze.

Zamieszam dwa przykładowe sreenschoty z programu, dziękując wszystkim, którzy korzystali z mojego programu.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę kontaktakować się ze mną tak:
pawel.chrobak[WYTNIJ]@arleg.com lub tak pawel.chrobak[WYTNIJ]@yahoo.com.


 

Copyright (C) 2005 by Paweł Chrobak Stronę odwiedziło osób.
Ostatnia Modyfikacja: 20 października 2006